Ako správne nalepiť tapetu

Návod na lepenie tapiet a samolepiacich tapiet - Krok za krokom

Tapety

Moderné, dizajnové a detské tapety sú výrazným dekoratívnym prvkom v interiéri, ktorý dodajú miestnosti štýl. Najpredávanejším druhom tapiet sú vliesové tapety, ktoré nájdete na našom e-shope. Vliesové tapety sú tvorené prevažne z buničiny a textilných vlákien spojených spojivom. Tieto tapety sa vyznačujú vysokou priepustnosťou vzduchu a vodnej pary, sú vynikajúcim zvukovým a tepelným izolantom.

Druhy tapiet v našej ponuke:Aplikácia vliesových tapiet

Pre aplikáciu tapiet na stenu je nevyhnutné použiť kvalitné špeciálne tapetové lepidlá - to Vám v potrebnom množstve priložíme k tapete ZADARMO. Priložíme Vám do balenia s tapetou a lepidlom aj podrobný návod na lepenie.

Vliesové tapety majú jednu hlavnú výhodu a tou je veľmi jednoduchá aplikácia. Lepidlo sa nenanáša na tapetu, ale priamo na stenu s použitím valčeka či stierky. Tapety sa lepia na hranu, čím sa docieli neprerušované nadviazanie vzorov u vzorovaných tapiet. A na rozdiel od papierových tapiet tiež nevyžadujú čas na prevlhčenie. Odporúčame vždy napenetrovať povrch pred lepením tapiet.

Vliesové tapety sú vhodné pre aplikáciu na steny, múry, stropy, ktoré sú opatrené vnútornými omietkami, sadrokartónom, drevotrieskovými doskami, betónové panely a pod.

Príprava pred tapetovaním

Podklad pre tapetovanie by mal byť rovný a čistý (zbavený náterov a predošlých tapiet). V prípade, že sa chystáte tapety aplikovať na hladké a staré lakované farby, je nutné povrch zdrsniť brúsnym papierom. Prípadné nerovnosti opravte povrch pomocou sadry alebo tmelu, ktorý sa vyhladí špachtľou a po zaschnutí vybrúsi.

V prípade, že chcete tapety aplikovať na silne savé a drsné povrchy, je potrebné použiť hĺbkový penetračný náter. Pokiaľ savý podklad nebude penetrovaný, dôjde k predčasnému vyschnutiu lepidla a vliesová fototapety nebude na zvolenom podklade držať.

Pri príprave lepidla dodržujte vždy presné pokyny výrobcu. Priložte tapetu na vopred vyznačenú pozíciu na stene, na ktorú ste už naniesli lepidlo, a opatrne ho zvrchu nadol pritlačte k stene tapetovaciou kefou event. prítlačným valčekom. Lepidlo a vzduchové bubliny vytlačte smerom od stredu ku krajom pomocou kefy alebo prítlačného valčeka. Obdobným spôsobom pokračujte v lepení ďalších dielov vliesovej fototapety. Pásy tapety lepte postupne k sebe tak nech sa dotýkajú hranami, nie cez seba!

 

Biely okraj v hornej a spodnej časti vliesové fototapety je tu ponechaný z dôvodu jednoduchšieho orezu fototapety po jej nalepení (napr. U nerovných stropov či podláh). Orez je nutné vykonať až po úplnom zaschnutí fototapety - cca 24 hod.

Vzduchové bubliny na tapete možno odstrániť prepichnutím ostrým nožom, poprípade špendlíkom. Malým štetcom dáme dovnútra trochu lepidla a začistíme kefou a vlhkou hubkou.

Pri lepení tapiet až do celkového zaschnutí dbajte na to, aby v miestnosti nebol prievan a prílišné teplo. Optimálna teplota pre aplikáciu tapiet je 20 stupňov Celzia.

Dbajte vždy na čistotu používaného náradia, aby sa povrch fototapety nepoškodil.

Návod na lepenie fototapietAplikácia samolepiacich tapiet

Pred samotnou aplikáciou zbavte povrch nerovností, prachu, zvyškov farby a pod. a ak je potreba, povrch dôkladne odmastite (napr. pri renovácii nábytku, polepu dverí a pod.).

Drsné plochy je nutné napred prebrúsiť, ak chcete tapetu použiť na renováciu dreveného nábytku potom pamätajte že neošetrené drevené plochy bude potrebné natrieť základom na akrylovej báze.

Nezabudnite že tapeta presne kopíruje povrch podkladu.

Dôkladne si rozmerajte a najlepšie ceruzkou vyznačte jednotlivé pruhy tak ako chcete mať tapetu nalepenú.

Tapetu lepte po pásoch, postupne zhora odlepujte ochrannú fóliu, zároveň prilepujte tapetu a vyhladzujte smerom od stredu k okrajom jemne handričkou alebo tapetovaciou kefou vzduchové bubliny, ktoré sa môžu pri lepení vytvoriť. Ak predsa len nejaké vzduchové bubliny ostanú, tieto prepichnite ostrým špendlíkom resp. špičkou odlamovacího nožíka a handričkou znova jemne vyhlaďte. Pri vytláčanie bublín dávajte pozor nech nepoškodíte povrch tapety. Takto postupujte s každým pásom odhora nadol. Pásy tapety lepte postupne k sebe tak nech sa dotýkajú hranami, nie cez seba!

Hladké a nenasiakavé povrchy je vhodné pred nalepením tapety zľahka postriekať slabým roztokom so saponátom, najlepšie rozprašovačom. Takto bude možné ľahšie vytláčať prípadne vzniknuté bubliny a navyše možno s už nalepeným pruhom ešte jemne manipulovať.

Po 24 hodinách kedy je tapeta už pevne nelepená obrežte presahujúce konce.

Je hotovo!

Návod na lepení fototapet

 

Odporúčania

Ani najlepší návod nemôže nahradiť pohľad odborníka. Ak si teda nie ste montážou úplne istí, obráťte sa na špecializovanú montážnu firmu. Chyby, ktoré vzniknú nesprávnou montážou nebudeme môcť uznať.

 

Reklamácia

Reklamácia fototapety môže byť uznaná len v prípade, že je tapeta nepoužitá, teda nenastrihaná a všetky diely sú príp. suché a bez lepidla! Reklamáciu nemožno uplatniť na už nalepenú fototapetu. Podrobnosti nájdete v Reklamačnom poriadku.

 

Na vliesové fototapety, ktoré boli vyrobené na zákazku nemožno uplatniť reklamáciu do 14-tich dní bez udania dôvodu.