Ako opticky zväčšiť malú obývaciu izbu?

Milujete svoju útulnú, ale trochu stiesnenú obývačku? Chápeme vás. Zariaďovanie malých priestorov je často náročné. Existuje spôsob, ako urobiť malú obývačku priestrannejšou bez stavebných úprav? Určite áno.

Poďme teda spoločne preskúmať, ako môžeme pomocou jednoduchých trikov a nápaditých prvkov urobiť zázraky v stiesnených obývacích izbách.

 

Upracte!


To je najdôležitejšia vec, s ktorou treba začať - urobiť poriadok! Poupratajte všetko, čo nie je dôležité a len zaberá miesto. Časopisy na konferenčnom stolíku, lapače prachu na preplnených policiach, odložené zvršky... Takáto obývačka rozhodne nepôsobí pekným dojmom a priestor sa zdá byť oveľa menší. To je dôležité aj vo veľkých obývacích izbách a v tých stiesnených dvojnásobne.

 

Farby


Biely strop je vždy výbornou voľbou pre malé priestory. Ešte lepšie je, keď je biela farba stropu pretiahnutá ešte cca 10cm aj na okolité zvislé steny, dojem vyššieho stropu je ešte väčší. A samozrejme, ideálne sú aj biele steny. Ak nechcete mať biele steny, zvoľte svetlejšie, mierne pastelové odtiene chladnejších farieb, ako je zelená, modrá alebo fialová. Takéto farby majú na rozdiel od teplejších tónov silu opticky rozšíriť priestor. Ak chcete tmavšiu alebo teplejšiu farbu, odporúčame takto vymaľovať len jednu stenu.

Výbornou voľbou sú aj vlísové fototapety na stenu s 3D motívmi, ktoré dodávajú hĺbku a perspektívu, výber je teraz naozaj široký, pozrite tu. Ich nespornou výhodou je okrem jednoduchosti lepenia aj to, že ak sa v budúcnosti rozhodnete pre zmenu, môžete ich jednoducho odlepiť a zaobstarať si nové s iným motívom alebo stenu vymaľovať.

Fototapeta - Zdroj   Fototapeta - Starý most   

Ak sa nechcete rozlúčiť s pohodlnou pohovkou tmavej farby, zaobstarajte si prehoz svetlej farby. Svetlá podlaha bez koberca je najlepšia, ale ak máte napríklad plávajúcu podlahu v tmavšom odtieni, veľmi pomôže koberček alebo behúň svetlej farby.

 

Svetlo

Samozrejme. Čo najviac denného svetla robí zázraky. Farebné záclony alebo závesy nie sú najlepšou voľbou. Ak sa necítite na to, aby ste mali okná úplne "voľné" kvôli výhľadu z okna, zvážte ľahké priesvitné záclony v bielej farbe alebo možno dáte prednosť polopriehľadným bielym okenným roletám, ktoré budete môcť mať z väčšej časti nezatiahnuté úplne dole.

Pokiaľ ide o umelé osvetlenie, svetlo z centrálneho stropného svietidla by v ideálnom prípade nemalo smerovať priamo nadol. Preto namiesto klasického závesného lustra bude vhodnejšia konzola s niekoľkými bodovými svietidlami natočenými rôzne do priestoru, ktorá pomôže osvetliť aj tmavšie kúty miestnosti. Osvetlenie môžete doplniť napríklad stojacou lampou na čítanie a výborné sú aj LED pásy, napríklad pod okrajmi políc.

 

Lesklé povrchy a zrkadlá


Ide o veľmi dobre známy trik, ktorý pomáha zväčšiť priestor. Zrkadlá sú víťazi, poznáte ich z tesnejších hotelových izieb, užších chodieb atď. Pozrite sa, kam ich môžete zavesiť alebo nalepiť vo svojej obývačke. Na protiľahlých stenách bude násobiť veľkosť priestoru, ale pozor, nemusí to byť vždy príjemné, musíte to vyskúšať. Sklo alebo zrkadlo môže opticky veľmi odľahčiť aj masívny nábytok, napríklad na dverách skrine, a vy získate ďalšie svetlo a pocit zväčšenia interiéru.

Vo všeobecnosti lesklé povrchy výrazne pomáhajú rozjasniť celú miestnosť. Matné povrchy pohlcujú svetlo. Preto všetko, čo má lesklý povrch, dôkladne vyčistite a vyleštite. To platí pre okná, lakované povrchy nábytku, sklenené dosky stolov, police a podlahy.

 

Myslite minimalisticky aj pri nábytku


V prípade menších miestností samozrejme platí, že čím menej nábytku, tým lepšie. Stále tam chcete niečo mať. Je lepšie "zdvihnúť všetko z podlahy". To znamená, že akýkoľvek nábytok je lepší na nožičkách ako stojaci priamo na podlahe. Získate tak oveľa vzdušnejší pocit z priestoru. Menšia pohovka na nožičkách je lepšia ako ťažká pohovka s čalúnenými bokmi ležiaca priamo na podlahe. Ak môžete zavesiť police a skrinky na stenu, urobte to. Otvorené police bez dvierok sú oveľa lepšie, len ich nepreplňte. Konferenčný stôl na tenkých nohách so sklenenou doskou je výbornou voľbou.

Nábytok na nôžkach 2     Nábytok na nôžkach 1     Nábytok na nôžkach 3

Sedaciu súpravu alebo pohovku je potom vhodné odsunúť od steny a nechať ju umiestnenú viac v priestore. Zvážte multifunkčný nábytok, dokonca aj na kolieskach, ktorý sa dá skryť alebo poskladať, aby ste získali ďalší priestor. Stohovateľné stoličky pre hostí alebo malý taburet sú perfektné a opticky nezaberajú veľa miesta.

 

Potrebujete dvere?


Premyslite si tiež, či potrebujete dvere. Otvorený priechod do vedľajšej miestnosti, ak je to napríklad kuchyňa a nie práve spálňa, je ďalším skvelým tipom. Na optické oddelenie stačí, ak budete mať miestnosti v odlišnej farbe. Ak sú potrebné dvere, pomôžu zasklené polopriehľadným sklom alebo s nalepeným zrkadlom.

 

Solitér


Skvelým trikom pre menšie miestnosti, ak ste si už dali tú námahu a urobili všetko vyššie uvedené, je nasmerovať pohľad pozorovateľa na konkrétny solitér v priestore. To odpúta pozornosť od malej miestnosti. Môže to byť napríklad atraktívny farebný obraz na plátne v inak jednotne farebnej miestnosti, väčšia izbová rastlina alebo výraznejší kus nábytku.

Obraz - Farebná Afrika     Obraz na akrylátovom skle - Tichá pláž

 

Ako vidíte, správnymi trikmi môžete aj v menších obývacích izbách dosiahnuť dojem veľkého priestoru. Nebojte sa experimentovať. Nie je ťažké zariadiť priestor, ktorý doma obývate najčastejšie, tak, aby ste sa v ňom cítili príjemne a tešili sa na návrat domov.

Miák